Montaż instalacji paneli fotowoltaicznych od kilku lat jest stale poruszanym tematem. Popularne rozwiązanie mające na celu zmniejszenie rachunków za prąd jest szeroko komentowaną kwestią, która ma zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników. Inwestycja w fotowoltaikę tak naprawdę ma nie tylko realny wpływ na środowisko, ale także znacząco wpływa na budżet domowy. Czy jednak fotowoltaika zawsze jest opłacalna? Kiedy istnieje ryzyko, że się nie zwróci, i jak można temu zapobiec?
Niskie rachunki za prąd
Instalacja paneli słonecznych to nie tylko ekologiczne rozwiązanie dla gospodarstw, które chcą mieć realny wpływ na środowisko. Energia wytwarzana dzięki promieniom słonecznym to także sposób na obniżenie rachunków za prąd. Jednakże inwestycja w panele słoneczne może okazać się nieopłacalna, jeśli rachunki za prąd są niskie (np. poniżej 100-150 złotych miesięcznie). Z ekonomicznego punktu widzenia taka instalacja nie jest do końca zasadna, gdyż potrzebna byłaby bardzo mała instalacja, a czym mniejsze komponenty tym cena jest wyższa. Dodatkowo należy mieć na uwadze, że koszty montażu takiej mniejszej instalacji nie różnią się znacząco od montażu fotowoltaiki o większej mocy.
Niewłaściwa konstrukcja dachu
Konstrukcja dachu ma duże znaczenie w montażu fotowoltaiki. Dachy o niewłaściwym nachyleniu mogą uniemożliwić instalację paneli. Kierunek padania promieni słonecznych również ma znaczenie – najoptymalniejszą stronę budynku, na którym powinna zostać zainstalowana fotowoltaika, jest strona południowa lub południowo-wschodnia. Odradzany jest montaż na stronie północnej, jednak jeśli nie ma innej możliwości, to można zainwestować w panele słoneczne stosujące nowoczesną technologię. Zastosowana technologia jest bardziej efektywna przy słabszym nasłonecznieniu. Takie modele są jednak droższe, jako że umożliwiają pobór energii słonecznej w zacienionych miejscach i mają wydajnościowo odpowiadać panelom montowanym w nasłonecznionych miejscach. Można zatem rozważyć montaż paneli słonecznych o zastosowanej technologii efektywności w miejscach, gdzie dopływ promieni słonecznych jest mniejszy, ale trzeba liczyć się z dodatkowymi kosztami.
Planowana przeprowadzka
Zwrot z inwestycji w fotowoltaikę nie jest natychmiastowy, trzeba mieć to na uwadze, że pierwsze oszczędności mogą być widoczne dopiero po kilku latach (szacunkowo mówi się od 5 do 8 lat). Czas ten może się jednak wydłużać i być zależny od wielu czynników. Ceny komponentów nieco spadły przez popularność, jaką cieszy się fotowoltaika (wielu producentów obniżyło ceny). Ceny prądu jednak stale rosną. Inwestycja w panele słoneczne z biegiem lat może się zatem okazać opłacalna. Jeśli jednak właściciele domów planują wyprowadzkę, czy warto w takim momencie instalować fotowoltaikę, skoro oscylujący czas zwrotu z inwestycji waha się w granicach 8 lat lub więcej? Z pewnością instalacja paneli może podnieść wartość nieruchomości. Nie zawsze jednak może to być zwrot, o jakim się myślało – trzeba się zatem dobrze zastanowić, czy warto inwestować w fotowoltaikę, mając w planach przeprowadzkę i sprzedaż.
Remont dachu
Instalacja paneli słonecznych przed planowanym remontem dachu może być nieopłacalna ze względu na dodatkowe koszty demontażu i ponownego montażu. Warto więc rozważyć wykonanie instalacji podczas remontu, co może być bardziej opłacalne.
Niewłaściwy montaż instalacji
Niewłaściwie ułożone panele lub nieodpowiednie miejsce instalacji mogą sprawić, że inwestycja się nie zwróci. Dlatego tak ważne jest, aby montaż fotowoltaiki wykonywała profesjonalna firma, a wybór komponentów był dostosowany do indywidualnych potrzeb i warunków. Dokładna analiza otoczenia i zbyt mała moc instalacji w stosunku do zużywanego prądu również może okazać się nie opłacalnym przedsięwzięciem. Warto powierzyć zadanie montażu paneli firmie z doświadczeniem, która dopasuje optymalne rozwiązania, aby fotowoltaika była inwestycją, która będzie po pewnym czasie przynosić realne oszczędności.
Czy montować fotowoltaikę w 2024 roku?
Aby uchronić się przed wieloma niechcianymi problemami, trzeba przeprowadzić dokładną analizę i dobrać odpowiednie komponenty względem warunków i potrzeb. Fotowoltaika nie zawsze jest opłacalna, ale planując i wykorzystując odpowiednie rozwiązania, można uniknąć wielu błędów. Panele słoneczne mogą być świetną inwestycją dla wielu gospodarstw. Odpowiedni i rozważny montaż może znacznie wpłynąć na oszczędności, a dodatkowo mieć pozytywny wpływ na ekologię.